I když jsou látkové roušky teď povinné, mohou podléhat módnímu trendu. Udělejme si z roušek módní doplněk a pokusme se celou situaci trochu odlehčit veselými barvami i praktickými střihy roušek. Poradíme vám, jak se správně o látkovou bavlněnou roušku starat.
Účinná a jednoduchá sterilizace
Jak prát, dezinfikovat, vyvařovat nebo čistit látkové roušky? Sterilizace, vyvaření roušky, je nejjednodušší způsob, jak roušku zbavit možné infekce. Dejte roušky do hrnce, nechte vodu s rouškami projít minimálně 5 minut varem, roušky následně usušte a poté přežehlete žehličkou na maximální možnou teplotu. Roušky lze samozřejmě vyvářet i samostatně v pračce, ale málokdo bude doma mít roušek na celou várku do pračky.
Jak často byste měli ústenku nebo roušku měnit?
Ideálně po jedné hodině nošení či po provlhnutí.
I když rouška virus 100% nezastaví, tak ale šíření všech respiračních onemocnění pomáhá zastavit. Respirační onemocnění, chřipka nebo nyní CORONAVIRUS, se šíří kapénkami, které poletují vzduchem kolem nakažených jedinců, i těch u kterých ještě nemuselo onemocnění propuknout. Je tedy namístě roušku mít a nosit. Nikdo tak nešíří kapénky kolem sebe + nos i ústa máte rouškou zakrytá, tedy dýcháte přes roušku, takže i kdyby, tak se infekční kapénky kolem přefiltrují a na roušce se mohou uchytit.
Proto je potřeba dbát po použití i na následnou manipulaci s rouškou.
Jak použitou roušku správně sundat?
Roušku sundáváme oběma rukama, nedotýkáme se části, která je přes ústa a obličej, může být infekční. Jednorázovou ústenku ihned vyhoďte. Látkovou opakovaně pratelnou roušku sundejte a vložte rovnou do připraveného hrnce – vyvařte! Roušky nikde neodkládejte, nepřekládejte a nepovalujte po bytě. Po manipulaci s roušku si umyjte a vydesinfikujte ruce.
Videoukázka jak správně manipulovat s rouškami
Jak správně nasazovat a sundávat roušku s poutky za uši.
Jak správně nasazovat a sundávat roušku na zavazování.