Správné praní není žádná věda, ale aby vaše prádlo nevybledlo nebo se nesrazilo, je důležité dodržovat několik pravidel. Podívejte se, jaká to jsou.
1. Neplechu může nadělat červená a černá, třiďte proto podle barev
Pečlivě třídit prádlo podle barev se vyplatí, jestliže netoužíte po batice. Obecně platí, že černá a červená barva je nejvíc zrádná a vyplatí se počítat s tím, že může barvit i po několikerém přeprání. To, že barví, zjistíte jednoduchým testem při namočení prádla do vody. Pro zmírnění odbarvení zvolte jednoduchý trik s octem. Při praní můžete vyzkoušet i další vychytávku - ubrousky proti zabarvení. V poslední fázi vám může být záchranou odbarvovač na nechtěně zabarvené prádlo.
Prádlo si před praním rozdělte podle barev takto:
- čistě bílá a převažující světlá barva (stejně tak světle růžová, jemně nažloutlá, apod.)
- černá a tmavě modrá (pouštět budou stoprocentně výrobky ze saténu a džínoviny)
- červená, oranžová, tmavě růžová
2. Hromádky s prádlem rozdělte také dle materiálu
Oděvy s potiskem, nebo náchylné k poškození (satén) perte vždy naruby. To často pomůže i bavlně, pokud se chcete vyhnout žmolkům. Pračku zapněte na program adekvátní použitému materiálu a snižte teplotu praní. Většina pracích prostředků zvládne vyprat výborně i při nižší teplotě a vy ušetříte nejen peníze, ale udržíte déle kvalitu prádla. Silněji zašpiněné prádlo je vhodné předem namočit, nebo zvolit na pračce tzv. předpírku.
Prádlo je dále dobré rozdělovat podle pracího programu na:
- prádlo z bavlny
- syntetické materiály
- jemné prádlo: kalhotky, podprsenky, funkční oblečení, luxusní noční prádlo s krajkami, saténová pyžama, košilky a župany, plavky apod.
- vlnu a fleece
- ložní prádlo
3. Nepodceňujte volbu pracího prostředku
Dejte si pozor na univerzální prací prostředky a pečlivě prostudujte, zda neobsahují rozjasňovače - ta totiž způsobují vybledlost barevného oblečení. Používat byste měli minimálně dva typy pracích prostředků - na barevné (a černé) prádlo a na bílé. Pro jemné prádlo a vlnu jsou vhodnější speciální tekuté prostředky. Prostředky na černé prádlo obsahují ustalovače barvy, proto bude oblečení vypadat dlouho jako nové.
4. Pro funkční a spodní prádlo je aviváž tabu
Aviváž trvale narušuje a tím poškozuje jemná vlákna. Proto ji vynechte v případě praní krajkového prádla, funkčního prádla, plavek a jiného oblečení s přídavkem elastanu.
5. Ach ty skvrny
Na skvrny používejte prostředek k tomu určený a pečlivě si přečtěte návod k použití. Při delším působení než je doporučeno výrobcem může ztenčit tkaninu, nebo změnit její zbarvení. Odstraňovače skvrn se mohou používat současně s praním v pračce. Ideálním přírodním preparátem pro odstranění skvrn je ocet.
6. Šňůra na prádlo je pro usušení prádla nejlepší volba
Jemné tkaniny nejsou pro bubnovou sušičku vhodné. Ty se suší v rozloženém stavu, anebo ve svislé poloze. Dejte si pozor na sušení při přímém slunci - to prospívá jen bílé, ostatní barvy mohou vyblednout.
Vaše Jarka z ELEGANT.cz